01 listopada 2021

Awarie związane z zaworem EGR występującym w silnikach Opla 2.0 i 2.2 DTI często mogą przysporzyć właścicielowi auta wielu problemów i wizyt w warsztatach mechanicznych. Zacierający zawór EGR uwidacznia swe objawy głównie po nagrzaniu auta i z biegiem czasu występują one coraz częściej. Samochód, w którym układ EGR nie pracuje poprawnie przechodzi w tryb awaryjny powodując ograniczenie  obrotów do około 3 tys. obr/min. Jazda autem w trybie awaryjnym nie należy do przyjemnych lecz jest możliwa i w przypadku uszkodzenia zaworu EGR nie spowoduje uszkodzenia jednostki napędowej. Zgaszenie i ponowne zapalenie auta może przywrócić na chwilę poprawną pracę silnika. Zwykle w takich przypadkach diagnostyka komputerowa wskazuje na uszkodzenie zaworu EGR sygnalizując błąd P0400. 

Po wstępnej diagnozie należy dokonać analizy szczegółowej i zweryfikować czy błędy i objawy wskazują na uszkodzony zaworu EGR, czy może przyczyna awarii znajduje się w sterowniku pompy PSG16.

Diagnoza samego zaworu jest dość prosta i sprowadza się do jego demontażu i sprawdzeniu czy poruszający się "grzybek" nie wykazuje znaków przycierania oraz czy na jego powierzchni nie wystąpiło znaczne zanieczyszczenie nagarem. 

Po takiej weryfikacji czas na sterownik PSG16, należy pamiętać, że jest to sterownik całego auta i nie należy oddawać go do naprawy osobom, które nie mają pojęcia i doświadczenia w ich regeneracji. Niewłaściwa naprawa może skończyć się wymianą sterownika wraz z jego programowaniem i adaptacją. 

W przypadku uszkodzenia sterowania zaworem EGR istnieje możliwość naprawy sterownika lub programowego usunięcia zaworu EGR. Zabieg ten można przeprowadzić na aucie jak również na stanowisku diagnostycznym z zdemontowanym sterownikiem. 

Wyprogramowanie EGR jest najkorzystniejszą opcją i pomaga zapomnieć o problemie z zaworem EGR.

Usługa usunięcia EGR w naszym serwisie przeprowadzana jest tego samego dnia. Możemy zapewnić, że błąd związany z zaworem nigdy więcej nie pojawi się podczas odczytu błędów DTC oraz z tego tytułu nie zapali się lampka MIL i  samochód nie przejdzie w tryb awaryjny. 

Błąd P0400 uszkodzenie zaworu EGR w pojazdach z sterownikiem PSG16.

Telefon kontaktowy

+48 512 94 94 91

Adres Firmowy

Lawendowa 14, 39-400 Tarnobrzeg

Odwołanie do serwisu naprawy PSG16

Zamów Kuriera

Logo Bi-Elektro

MENU

Elektronika to nasza specjalność

serwis@bielektro.pl

512 94 94 91

Kontakt

Bi-Elektro

Lawendowa 14

39-400 Tarnobrzeg

NIP: 864-188-48-47

Adres

Bi-Elektro - naprawa i diagnostyka sterowników samochodowych, profesjonalne rozwiązania problemów elektronicznych.

Menu

0