03 maja 2022
Tranystor PSG16, Lutowanie PSG16, kondensator PSG16

Ogrom połączeń, różnych elementów i błyszczących kwadracików z złotymi połączeniami zalane w specjalistycznej zalewie - to pokrótce co zobaczymy po zdjęciu górnej pokrywy sterownika. 

Obraz ukazuje nam wnętrze sterownika hybrydowego. Znajdują się tam tradycyjne układy i elementy elektroniczne montowane techniką SMD takie jak kondensatory, kwarce, rezystory oraz wytworzone na powierzchni płyty ceramicznej układy, które nie zostały zamknięty w tradycyjną obudowę przez co sterowniki te nazywane są sterownikami hybrydowymi.

Rdzeń układu procesora, posiadają w swojej architekturze rozlokowane bloki składające się z milionów tranzystorów. Te bloki to nic innego jak elementy pamięci RAM, ROM, pamięć flash, układy sterowania wejścia/wyjścia, logika sterująca. Układ procesora 32-bitowego, pełni rolę nadzorcy poprzez ciągłą kontrolę i monitorowanie stanu wejść ale również rozkazodawcę do sterowania i współpracy z innymi układami lub urządzeniami. Pozostałymi elementami koloru żółto-złotego są układy logiczne. Zaliczają się do nich kontrolery magistrali wymiany danych magistrali szeregowej wielokanałowej jak i magistrali CAN.

W  prawym dolnym rogu na widocznym zdjęciu znajduje się tranzystor, a raczej jego struktura krzemowa osadzona na małym radiatorze odseparowanym od podstawy sterownika przez przekładkę ceramiczną. Jest to najczęstsza usterka sterownika PSG16 spowodowana jego przepaleniem. Podobnych struktur w sterowniku jest dużo więcej i pełnią rolę sterowania jak i obciążenia. 

Wszystkie widoczne elementy środkowej części sterownika osadzono na ceramicznej płycie, która pełni rolę izolacji jak i połączeń pomiędzy elementami i układami elektronicznymi.

 

Co znajdziemy w środku sterownika PSG16

Telefon kontaktowy

+48 512 94 94 91

Adres Firmowy

Lawendowa 14, 39-400 Tarnobrzeg

Odwołanie do serwisu naprawy PSG16

Zamów Kuriera

Logo Bi-Elektro

MENU

Elektronika to nasza specjalność

serwis@bielektro.pl

512 94 94 91

Kontakt

Bi-Elektro

Lawendowa 14

39-400 Tarnobrzeg

NIP: 864-188-48-47

Adres

Bi-Elektro - naprawa i diagnostyka sterowników samochodowych, profesjonalne rozwiązania problemów elektronicznych.

Menu

0